Przebaczyć Bogu

Cały paradoks wolności na tym, że realizuje się ona ostatecznie tylko w przebaczeniu. I dlatego właśnie najczęściej powtarzane zdanie świata – i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy – nie jest wcale pogańskim oko za oko, ząb za ząb, przebaczenie za przebaczenie. Daj nam Panie życie wieczne w takim właśnie stopniu w jakim my sami oddamy Ci nasze wolne od żalu serce. Tam gdzie jest nieprzebaczenie, tam serce jest zamknięte i nie ma miejsca na miłosierdzie Boga.

Wolność to otwarcie się. Wolność to ten moment egzystencji, w którym nasze ja nie napotyka żadnych własnych granic. Nieprzebaczenie zaś jest granicą. Jest powiedzeniem nie miłości, którą może ofiarować moje serce.

Przebaczyć. Dlaczego tak trudno jest przebaczyć? Komu winniśmy nasze przebaczenie?

Paradoks – kolejny – polega na tym, że Ten, który najbardziej domaga się naszego przebaczenia, pozostaje niewinny. I może dlatego tak trudno nam się domyślić, że nasze serce jest właśnie na Niego zamknięte. Odwieczne pytanie ludzkości, dlaczego, unde malum, jak możesz dopuszczać to wszystko, jest oskarżeniem rzuconym na Tego, który daje nam w odpowiedzi tylko Siebie. Nie chcemy jednak poznać tej odpowiedzi, która jest tylko Imieniem i rzucamy przed Jego Oblicze ciągłe oskarżenia. On nie potrzebuje naszego przebaczenia, On go pragnie byśmy my sami byli wolni. Oddaje nam życie, by nasz żal mógł się dopełnić i byśmy mogli nareszcie przebaczyć. Bierze na Siebie cały nasz żal, naszą złość, nasze wyobcowanie i samotność. Chce byśmy nareszcie mogli Mu przebaczyć i byli wolni. Byśmy w wolności mogli przyjąć Jego przebaczenie.

Jednak i tego za mało. Cóż więcej może Bóg? Oddać Siebie do końca. Nie pozostaje nic więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s