Dotknąć życia.

Czym właściwie jest życie? Z pewnością jest to jakiś biologiczny proces. Oddech. Myśl. Ulotna chwila. To wszystko gdzieś ucieka. Prześlizguje się między palcami usuwając się w niebyt. Ja trwam. Złożona z ulotnych chwil, utkana z biegnących wciąż myśli, oddychająca tym życiem.

Dlaczego jednak ja trwam? Dlaczego ja dziś i wczoraj to jednak ta sama ja? Dlaczego ja dziś i, powiedzmy, dwadzieścia lat temu, to wciąż ta sama ja? Przecież byłam wtedy zupełnie inna, psychicznie i fizycznie. Ponoć to świadomość czyni mnie cały czas mną. Ale przecież świadomość też się zmienia. Zmienia się nawet pamięć, której zawartość czasem naginam do własnych potrzeb.

Z perspektywy wiary życie jest czymś znacznie więcej. Jest darem, jest łaską, jest istnieniem zakorzenionym w Bogu.

Nie ma mnie bez Boga. Ja nie mam życia z siebie. Życie jest strumieniem, który jak krew przez pępowinę płynie do mnie od Boga. Ten strumień jest też pokarmem, którym się sycę. Bo moje własne życie karmi się Życiem. Otoczona łaską, ukryta w łonie Tego, który daje mi Swoje Życie. Utkana Jego Miłością. Ukołysana ciepłem Jego głosu.

On umiera.

Dlaczego? Dlaczego umiera? Moje ciepłe schronienie, mój pokarm, moje Życie… Dlaczego On umiera? Tu jest mi dobrze i ciepło w Jego kochającym łonie. Dlaczego On umiera?

Bo mnie rodzi. W bólach. W męce. Rodzi mnie bym mogła żyć. Umiera i rodzi. Cierpi i rodzi. Ja żyję. Rodzę się do kolorowego świata, do tryskających barw, do symfonii różnych dźwięków. Rodzę się by żyć. Zrodzona z bólu innego Człowieka. Z Jego męki. Bo tylko tak można żyć.

Życie jest darem, darem złożonym z czyjegoś bólu, z bólu rodzenia, z bólu nieprzespanych nocy. Z męki Boga i z cierpienia matki. Inaczej życie nie miałoby sensu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s